Morbi, Gujarat
GST No. 24EEXPS9005C1Z5
Call 08047789573 76% Response Rate
Send Enquiry
Product Brochure
| Belt Thickness | 0.5mm- 2mm |
View Complete details
Product Brochure
| Belt Thickness | Up to 2 mm |
| Belt Width | More than 1000 mm |
| Application Area | BAKERY, PACKAGING, FRUIT AND VEGETABLE INDUSTRY, PROCESSING AGRICULTURAL PRODUCT, CENFECTIONERY |
| Working Temperature | 100 |
| Length Of Belt | AS PER REQUIREMENT |
| Material Composition | PU |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details
| Belt Type | Rubber Belt |
| Belt Width | 400 mm |
| Number of Plies | 2 Ply |
| Tensile Strength | 315 N/mm |
| Cover Grade | N17 |
| Application | Stone Crusher, Packaging, Assembly Line, Airport, Food Industry, Coal Handling, Cement Plant |
| Belt Thickness | 5 mm |
| Top Cover | 2 mm |
View Complete details
Product Brochure
| Material | PVC |
| Thickness | 4 mm |
| Color | Dark Green |
| Width | 8mm |
| I Deal In | New Only |
| Usage/Application | Ceramic Industry, Marble Industry, Quarts Industry, Wood Industry, Stone Industry, Crusher Industry |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
| Belt Width | 500 mm |
| Conveyor Length | 10 m |
| Load Capacity | 100 tph |
| Belt Grade | General Purpose |
| Ply Construction | 3 Ply |
| Application | Sand Handling, Cement Plant, Stone Crusher, Fertilizer Plant, Coal Handling |
| Voltage | 415 V |
View Complete details
Product Brochure
| Belt Thickness | Up to 2 mm |
| Belt Width | 50 mm |
View Complete details
| Belt Type | PVC Belt |
| Belt Width | 400 mm |
| Number of Plies | 3 Ply |
| Tensile Strength | 315 N/mm |
| Cover Grade | M24 |
| Application | Stone Crusher, Assembly Line, Coal Handling, Cement Plant, Food Industry, Airport |
| Belt Thickness | 5 mm |
| Top Cover | 3 mm |
View Complete details
Product Brochure
| Material | Rubber |
| Belt Width | More than 1000 mm |
| Features | Heat Resistant |
| Application Area | STONE,CRUSHER, PAPER MILL,POWDER PLANT,AGRO INDUSTRIES,CERAMIC INDUSTRIES,ALL FOOD INDUSTRIES,DAMAR |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details
| Material | Rubber |
View Complete details
Product Brochure
| Material | PVC |
| Belt Width | More than 1000 mm |
| Type of Conveyor Belt | Cleated Conveyor Belt |
| Application Area | CERAMIC TILES, MARBLE,WOOD INDUSTRY,STONE INDUTRY,TOBACCO,STEEL,COPPER,ALUMINIUM,AUTO MOBILE,LEISURE |
| Length Of Belt | AS PER REQUIREMENT |
| Weight | 100MM - 3000MM |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Product Brochure
| Belt Thickness | 15 mm |
| Belt Width | 50 mm |
| Color | White |
| Country of Origin | Made in India |
| Usage | Ceramic Industry, Marble Industry, Quarts Industry, Wood Industry, Stone Industry, Crusher Industry |
View Complete details
Product Brochure
| Color | White |
| Size | 25mm |
| Material | Cotton |
| Usage | Ceramic Industry Sizing Machine, Glass Double- Size Chamfering Machine |
| Width | 100mm |
| Product Type | Cotton Canvas Belts |
View Complete details
Product Brochure
| Type of Belt Conveyor | Flat Belt Conveyor |
| Conveyor Type | Belt |
| Capacity | 100 Kg/Feet |
| Speed | 120 m/min |
| Application/Usage | Industries |
| Inclination | Horizontal |
| Frequency | 50Hz |
| Usage | Ceramic Industry, Marble Industry, Quarts Industry, Wood Industry, Stone Industry, Crusher Industry |
View Complete details
Product Brochure
| Belt Thickness | 1 mm - 10 mm |
| Material | Nylon |
| Belt Width | 1000 mm |
| Type of Conveyor Belt | Sidewall Conveyor Belt |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
| Diameter | 8 mm |
| Length | 10 m |
| Brand | Megadyne |
| Operating Temperature Range | -40 - 80 degree c |
| Tensile Strength | 30 kg |
| Surface Finish | Textured |
| Hardness | 80A |
| Specific Gravity | 1.1 |
| Material | Polyurethane |
| Cross Section | Round |
View Complete details
Product Brochure
View Complete details
| Width | 10 MM TO 300 MM |
| Belt Types | T10 AT10 AT5, HTD ATK H L, TTS, T2.5, T20, AT15, AT20, XH, XL, MXL, HTD 3M, HTD5M, HTD8, HTD14M |
View Complete details
Product Brochure
| Belt Width | 10 mm |
| Roller Diameter | 10 m |
| Type of Roller | Conveyor Idler Roller |
| Roller Length | 10 m |
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | Ceramic Industry, Marble Industry, Quarts Industry, Wood Industry, Stone Industry, Crusher Industry |
View Complete details