Morbi, Gujarat
GST No. 24EEXPS9005C1Z5
Call 08047789573 74% Response Rate
Send Enquiry
Product Brochure
| Belt Thickness | 11 -15 mm |
| Type | ROUND |
| Brand | JRL |
| Material | Polyurethane |
| Color | GREEN/ORENG |
| Usage/Application | CERAMIC TILES,ROOF TILES,PACKAGING MACHINE,WOODWORKING MACHINE,FOOD INDUSTRY,PAPER PRINTING INDUSRIE |
View Complete details
Product Brochure
| Section | B-C SECTION |
| Size | 21/32'' |
| Brand | JRL |
| Type | SUPERGREEP |
| Usage/Application | CERAMIC TILES,ROOF TILES,PACKAGING MACHINE,WOODWORKING MACHINE,FOOD INDUSTRY,PAPER PRINTING INDUSRIE |
View Complete details
Product Brochure
| Material | Rubber |
| Belt Width | 10 mm |
| Belt Length | 10 m |
| Application | Textile Industry |
| Type | Sandwich Belt |
| Number of Ply | 2 Ply's |
| Finishing | Glossy |
| Usage/Application | Ceramic Industry, Marble Industry, Quarts Industry, Wood Industry, Stone Industry, Crusher Industry |
| Color | Yellow |
View Complete details
Product Brochure
| Pitch Series | XXL Type |
| Belt Width | 25 mm |
| Belt Teeth | Single Sided Teeth |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | Rubber |
| Usage | Ceramic Industry, Wood Industry, Textile Packaging Industry |
View Complete details
Product Brochure
| Cross Section | B |
| Belt Length | 10 m |
| Application | Textile Industry |
| Type | Narrow Deep |
| Brand | Gate |
| Usage | Ceramic Industry, Marble Industry, Quarts Industry, Wood Industry, Stone Industry, Crusher Industry |
View Complete details
Product Brochure
| Belt Thickness | 1 mm -12 mm |
| Belt Material | Nylon-Rubber |
| Belt Length | 15 m |
| Cover Material | Rubber |
| Color | Green |
| Application | Textile Machine, Packaging Machine, Machine Tool, Conveyor Drive, Power Transmission |
View Complete details
Product Brochure
| Type | Banded V Belt |
| Section | B |
| Brand | BMDVR |
| Material | Rubber |
| Thickness | 17 mm |
| Width | 10 mm |
View Complete details
| Type | Poly V Belt |
| Section | B |
| Belt Construction | Banded |
| Belt Length | 500 mm |
| Material | PU |
| Belt Design | Wedge |
| Brand | Fenner |
| Belt Width | 17 mm |
| Thickness | 11 mm |
View Complete details